نمای چوبی یا نمای آجری؟ مقایسه ویژگی و کاربرد ها

سوال بسیاری از کابران ترمووود سنتر این است که نمای چوبی بهتر است یا نمای آجری؟ نما در درجه اول پوشش و محافظ یک ساختمان است.
نمای خانه رطوبت را برای سال‌ها از ساختار ساختمان دور نگه می‌دارد، مصرف انرژی را کاهش می‌دهد و عامل مهمی در حفظ ارزش ملک شما می‌باشد.
در زمان اصلاح یا ساخت یک ساختمان جدید، یکی از تصمیمات مهم در انتخاب نهایی ما، متریال نما است که انتخاب می‌کنیم تا در آینده مجبور به حمل آن نباشیم.
در طی چند سال گذشته و در نتیجه نوآوری‌های تکنولوژیکی و توسعه راه حل‌های جدید، بسیاری از مواد در کانون توجه قرار گرفته اند که در میان آنها می توان به نمای آجری و چوبی اشاره کرد.
در این مطلب از فروشگاه چوب حرارتی، به این موضوع می‌پردازیم که نمای آجری یا چوبی کدام بهتر است و همچنین ویژگیهای هر یک و مزایا و معایب آنها را به شما ارائه می دهیم.

نمای چوبی چیست؟

یکی از منابعی که در سال‌های اخیر بیشترین توجه را به خود جلب کرده است، بدون شک نماهای چوبی بوده است. این نوع نماها به طور ویژه برای آن زمینه هایی طراحی شده اند که در آنها باید تطبیق پذیری بیشتری به آن اضافه کنیم.

نمای چوبی شیک و جدید

شیکترین نمای چوبی با ترموود

به لطف وجود انواع چوب ترموود موجود در بازار، در حال حاضر امکان دسترسی به پوشش‌ها و مواد مختلف وجود دارد.
در نتیجه این واقعیت که چوب یک ماده کاملاً قابل بازیافت و زیست محیطی می‌باشد از نظر پایداری به یکی از بهترین گزینه ها تبدیل می‌شود.
علاوه بر این، به لطف خواص عایق چوب، ما با یکی از بهترین فرمول‌ها برای تضمین بالاترین کیفیت زندگی در داخل و بیرون ساختمان مواجه هستیم.

حتما بخوانید  انواع چوب سونا!

نمای آجری چیست؟

آجر در طول قرن‌ها و فرهنگ‌های مختلف یک مصالح ساختمانی ضروری بوده و هست. آجر در ابتدا با عملکرد ساختار سنتی خود به عنوان یک دیوار باربر، سپس به عنوان یک محوطه و قهرمان پوشش‎ها و پرداخت‎ها عمل می کند.

امروزه معماران، طراحان و تولیدکنندگان این فرصت را یافته اند تا زیبایی شناسی جدیدی را با موادی مقرون به صرفه توسعه دهند. به همین دلیل نمای آجری به علت ویژگی‌های مکانیکی و دوام آن متمایز است. اگرچه برخی آن را با مصالح معمولی ساخت‌وسازهای سنتی مرتبط می‌دانند، اما نماهای آجری به لطف استفاده از فناوری‌های جدید در معماری معاصر برجسته شده‌اند.

انواع نمای آجری

در زیر انواع آجرنما را به شما معرفی می کنیم:

  • نمای آجری شاموتی: نمای آجری شاموتی، زیر مجموعه ای از آجر نماهای نسوز محسوب می‌شود و علاوه بر مقاومت در برابر گرما، تنوع رنگی زیادی دارد.
  • نمای آجری پلاک: استفاده از خاک رس و سایر افزودنی‌ها در پروسه تولید نمای اجری پلاک، باعث تنوع رنگی بیشتری در روند تولید آنها خواهد شد. این آجرها در برابر آتش‎سوزی مقاومت بالا و در شرایط آب و هوایی مرطوب، کم‌ترین آسیب را می بینند.
  • نمای آجری رستیک: آجر نماهای رستیک از لحاظ ابعادی دقیقا اندازه آجرهای معمولی هستند که برای دیوارکشی از آنها استفاده می‌شود اما از نظر زیبایی کاملا متفاوت می‏باشند.
  • نمای آجری حصیری: بافت آجرهای حصیری دقیقا همانند حصیر است و همین موضوع در کنار تنوع بالا در رنگ، منجر شده که آجر نمای حصیری محصولی ایده‌آل برای نمای ساختمان باشد.
  • نمای آجر کرکره‌ای: آجر نمای کرکره‌ای علاوه بر مقاومت بالا در برابر آتش، میزان شوره‌زدگی پایینی دارد و برای استفاده در مکان‌های مرطوب بسیار عالی می‏باشد.
  • نمای آجر لعابی: آجرهای لعابی در اصل همان آجرهای معمولی هستند که با یک لایه لعاب پوشیده می‌شوند. این لایه محافظ از آجر در برابر تغییرات آب و هوا، رطوبت، هوازدگی، فرسایش و مواد شیمیایی محافظت می‌کند.
حتما بخوانید  بهترین چوب فضای باز

انواع نمای چوبی

در اینجا انواع نمای چوب را به شما معرفی می‌کنیم که علاوه بر چوب کاج برای روکش نمای شما مناسب باشد:

  • چوب صنوبر: چوب صنوبر نرم که اغلب به عنوان “صنوبر ساده” مورد انتقاد قرار می‌گیرد، قیمت ارزان اما از نظر ظاهری جذاب برای نما است. نماهای صنوبر و کاج نیز در این رنج قیمتی قرار دارند.
  • چوب کاج اروپایی یا سیبری: چوب نماهای کاج اروپایی و یا سیبری به دلیل رزین‌های ذاتی و رشد آهسته خود در برابر آب و هوا بسیار مقاوم هستند که منجر به حلقه های سالانه باریک و استحکام آن می‌شود. در عین حال، کاج اروپایی دانه ای زیبا و مختصر دارد. اگر در اینجا از تخته های شکاف یا نیمه شکاف استفاده کنید، ترک خوردگی بسیار کاهش می‌یابد.
  • صنوبر داگلاس: نمای صنوبر داگلاس از نظر نوری بسیار جذاب و بادوام و جایگزین خوبی برای کاج اروپایی می باشد تا حدودی نشتی، استحکام و قیمت کمتری دارد و خاکستری شدن صنوبر داگلاس بسیار زیبا و دلپذیر است.

مزایای نمای چوبی چیست؟

چوب یکی از مصالح ساختمانی طبیعی، شکل پذیر و تجدید پذیر است. همچنین چوب نما، قدیمی‌ترین متریال ساختمانی انسان بوده و بسیار بادوام است. به علاوه چوب به طور مناسب خشک شده و استفاده می‌شود و  به اصطلاح برای همیشه ماندگار است.

روکش چوبی یک اثر عایق قوی ارائه می‌دهد که به حفظ طراوت یا گرمای خانه نیز کمک می‌کند. با توجه به ظاهر طبیعی، نمای چوبی، گرما و راحتی را بدون محدودیت در عملکرد می‌تاباند. هر کسی که تصمیم به نصب چوب به عنوان روکش نما داشته باشد با طیف تقریباً بی پایانی از گزینه ها روبرو می‌شود.

حتما بخوانید  انواع کفپوش برای دکوراسیون داخلی

نمای چوبی علاوه بر رنگ، پوشش‌های مختلف سطح نمای کلی ساختمان را مشخص می‌کند. در ضمن، چوب مواد نسبتاً ارزان و از نظر اکولوژیکی سالمی دارد زیرا از مواد خام تجدید پذیر تشکیل شده است.

نمای چوبی شیک و جدید

مزایایی نمای چوبی

مزیتهای نمای آجری چیست؟

آجر ماده ای است که با نگهداری کم، مقاومت زیادی در طول زمان ارائه می‏دهد. از این رو آجر در تمامی گونه شناسی‌ها و مناطق اقلیمی مورد استفاده قرار گرفته است. رنگ‌های متنوع، تنوع زیاد پوشش‌ها و گرمای آن باعث می‌شود که با هر محیطی سازگار باشد و با مواد دیگری مانند بتن، چوب یا فولاد نیز به راحتی ترکیب شود.

همچنین نمای آجری یک گزینه سازگار با محیط زیست می‏باشد. آجر از خاک رس به دست می آید که تحت فرآیند پخت قرار می‌گیرد. بنابراین آجرها حاوی مواد سمی یا مصنوعی نیستند.
علاوه بر این آجر در صورت آتش سوزی، گازهای مضر منتشر نمی‌کند. ورق خارجی نمای آجری به وسیله لنگرها به کف و ستون‌ها به سازه ساختمان متصل شده و تقویت می‌شود، بنابراین از مشکلات پایداری جلوگیری خواهد شد.
به دلیل عبور مداوم آجر و عایق از جلوی سازه ساختمان، پل‌های حرارتی، حذف می‌شوند.

به علاوه، محفظه هوا گردش هوا را در داخل تسهیل می‌کند و عملکرد رطوبت گرمایی نمای آجری را بهبود می بخشد. نمای آجری از دو ورقه تشکیل شده است که به یکدیگر متصل نیستند و به این ترتیب رفتار صوتی آن بهینه است.

نمای آجری یا سنگی آپارتمان

مزیت و ویژگی های نمای آجری

 

معایب نمای چوبی چیست؟

روکش یا نمای چوبی نیاز به رنگ آمیزی منظم دارد تا زیبایی طبیعی خود را حفظ کند و از آن در برابر عوامل محیطی محافظت شود. حتی اگر نمای چوبی رنگ آمیزی یا مهر و موم شده باشد، همچنان خطر گسترش آتش را به همراه دارد، زیرا یک ماده قابل اشتعال است.

حتما بخوانید  قیمت ترموود

الوار یک ماده طبیعی می‌باشد و به همین دلیل پس از قرار گرفتن در معرض عناصر برای مدت طولانی در معرض از دست دادن کیفیت یا آسیب قرار می‌گیرد. چوب، می‌تواند با گذشت زمان تاب خورده، ترک بخورد یا محو شود به خصوص اگر در ابتدا به درستی نصب نشده باشد. این مسئله می‌تواند منجر به تعمیرات پرهزینه شود.

معایب نمای آجری چیست؟

با توجه به اینکه نمای آجری بر روی دال ها قرار دارد، برای ساخت دیوارهای بلند و بدون تکیه گاه میانی توصیه نمی‌شود.
از آنجایی که این نماها موفق به حل مشکل پل‌های حرارتی در درزهای بین دال و نما نمی‌شوند، عایق حرارتی و پوشش ضعیفی خواهد شد.
همچنین نماهای آجری از آنجایی که نیاز به استفاده از صفحات سرامیکی در جلوی دال دارند، بنابراین گاهی اوقات می‌توانند باعث تفاوت در بین قطعات مختلف شوند.

خصوصیات نمای چوبی چیست؟

نمای چوبی همیشه منحصر به فرد می باشد و هر کسی را که به چوب نزدیک است با ویژگی‌های زیبای خود مجذوب می‌کند. نمای چوبی دارای خصوصیاتی از جمله تنوع طبیعی و ظاهر زنده، استقامت، ویژگی‌های ساخت و ساز خوب، موقعیت اکولوژیکی و سرعت در ساخت و ساز می‎باشد.

ویژگیهای نمای اجری چیست؟

از ویژگی‌های مفید نمای آجری، تنفس پذیری آن است. خانه ای که با آجر ساخته شده به طور طبیعی نفس می‌کشد و این باعث ایجاد تعادل در درصد رطوبت هوای داخل ساختمان می‌شود.
البته برای حفظ این ویژگی باید از رنگ‎ها و پوشش‎های ضدآب غیر قابل تنفس، خودداری کنید.

با این حال، برای در نظر گرفتن آجر به عنوان یک ماده کاملاً اکولوژیکی، برخی از جنبه های ساخت آن باید حل شود. از طرفی دیگر، برای جلوگیری از انتشار مقادیر زیادی CO2 در پخت آن و توسعه اجرای فرآیندهای بازیافت از آجر استفاده شده است.

 

منبعمنبعمنبع

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوال خود را در کادر زیر وارد کنید.

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ترمووود سنتر با شما تماس بگیرند.