چوب-ترموود-یا-چوب-ترمو-Thermowood-چیست؟

چوب ترموود چیست؟ همه چیز درمورد چوب ترمو (Thermowood)

امروزه برای ساخت ساختمان از جمله نمای خارجی و داخلی، آلاچیق، استخر و مواردی از این قبیل، چوبهای جدید و مقاوم ترمو یا ترموود (Thermowood) وارد بازار شده است که طرفدارن خاص خودش را دارد. چوبهای حرارتی یا همان ترموود به راحتی میتوانند، جایگزین الوارهای مورد استفاده برای ساخت و ساز در فضای باز شوند.
صد سال پیش، مردم حتی در خواب هم چنین چیزی را تصور نمیکردند! با این حال در قرن بیست و یکم، حتی جسورانه ترین فرضیات نیز، به واقعیت می‌پیوندند. به طور کلی، چوب ترموود در برابر پوسیدگی، آسیب حشرات و عوامل مخرب دیگر ( مانند نور خورشید، باران و غیره) مقاوم و پایدار هستند. حال، آیا این محصولات چوبی بدون مواد شیمیایی (چوب ترمو) در شرایط مختلف پایدار هستند؟ آیا میدانید چوب ترموود چیست؟ آیا ترمووود برای نما، پشت بام، باغ و استخر نیز کاربرد دارد؟
در این بخش از فروشگاه ترموود سنتر، همه چیز درباره چوب ترموود و نحوه ی ساخت و کاربردهای آن را خواهید خواند. همچنین به کلیه سوالات شما در مورد چوب ترمو پاسخ خواهیم داد.

چوب ترموود چیست؟

ترموود (Thermowood)، چوبی است که تحت عملیات حرارتی قرار میگیرد و برخی از ویژگی های آن تغییر میکند. مراحل ساخت ترموو؛ شامل بالا بردن دمای چوب، تقریباً تا نقطه احتراق بالای ۲۰۰ درجه میباشد. فرآیند ساخت چوب ترمو که تقریبا میتواند ۸ ساعت طول بکشد به اکسیژن و محصولات شیمیایی اضافه دیگر نیازی ندارد. برای مشاهده و خرید انواع چوب ترموود به این بخش از فروشگاه ترموود سنتر مراجعه بفرمایید.

 

ترمووود-چیست

 

اگرچه این فرآیند و حرارت را میتوان بر روی هر گونه چوب اعمال کرد، اما انجام آن در چوبهای فراوان برای دستیابی به برخی از خواصی که عملیات حرارتی فراهم میکند، معمول و منطقی است. برخی از این گونه ها شامل چوب کاج، صنوبر، توس، زبان گنجشک، راش و افرا هستند.

مطالعه بیشتر: آموزش تشخیص ترموود اصل از تقلبی! با روش های تشخیص اصل بودن ترموود آشنا شوید.

تاریخچه چوب ترموود (Thermowood)

برای اولین بار، روش عملیات حرارتی چوب در کشور فنلاند ظاهر شد. در واقع، ساکنان کشور فنلاند بودند که در نتیجه عملیات حرارتی توس، سی، کاج و آسپن، افزایش مقاومت مواد در برابر تأثیرات جوی را کشف کردند. به طور کلی، عملیات حرارتی چوب چیز جدیدی نیست و از دوران ما قبل تاریخ استفاده شده است.

جالب است بدانید شکارچیان اولیه، انتهای نیزه چوبی را با آتش سوزاندند تا آن را سخت تر کنند. اما در سال ۱۹۹۰ میلادی بود که صنعت چوب اسکاندیناوی تصمیم گرفت نگاه دقیق تری به این فرآیند در آزمایشگاه داشته باشد. در نتیجه این مطالعات در دو دهه اخیر، فناوری جدیدی پدید آمده که در کشورهای اروپایی مورد استفاده قرار میگیرد و شروع به فتح آمریکای شمالی کرده است. جایی که تولید ترمووود سالانه افزایش می‌یابد. برای مشاهده و خرید انواع محصولات ترموود، اینجا کلیک کنید.

مطالعه بیشتر: ترمیم و بازسازی چوب ترموود! با روش های ترمیم چوب ترموود آشنا شوید.

مراحل ساخت چوب ترموود

 

مراحل-ساخت-چوب-ترموود

مراحل ساخت چوب ترموود در کارخانه

 

مراحل ساخت چوب ترمووود را به طور خلاصه در پایین به شما ارائه میدهیم:

 • حذف رطوبت از الیاف چوب با خشک کردن در محفظه های بسته (دمای ۱۳۰ تا ۱۵۰ درجه سانتی گراد)
 • تقویت حرارتی چوب در فشار زیاد با استفاده از بخار آب (در دمای ۲۰۰ تا ۲۴۰ درجه سانتیگراد) ادامه می یابد. در این مرحله چوب در رنگی مشخص رنگ آمیزی میشود.
 • درجه حرارت را با رساندن رطوبت الیاف به سطح ۴ تا ۶ درصد، کاهش میدهند.
 • در نتیجه تکمیل این چرخه، چوب بافت جدیدی به دست می آورد که در سطح مولکولی اصلاح شده است. این به دلیل شکافتن الیاف چوب و پیوندهای بین آنها و همینطور در نتیجه فشار و دمای بالا میباشد. بنابراین، سطح ایجاد شده چوب، کمتر متخلخل میشود، قادر به مقاومت در برابر رطوبت و باران است و همچنین نیازی به لایه محافظ اضافی ندارد. علاوه بر این، چوب ترموود، میتواند به نوسانات دمای بالا و افزایش رطوبت ۱۰-۱۵ درصد را تحمل کند.

مطالعه بیشتر: مناسب ترین و بهترین چوب ترموود برای دیوار چیست؟!.

روند تولید چوب ترمو با تبعیت از تولید پایدار

روش اصلاح حرارتی برای هر نوع چوبی قابل اجرا است، اما سازندگان، معمولاً از چوب های نرم به دلیل قیمت و کمتر در دسترس بودن استفاده میکنند. از آنجایی که فرآیند تولید ترمووود؛ بدون افزودنی های شیمیایی انجام میگیرد، این فرآیند باعث آلودگی محیط زیست نمیشود و در حین کار، چوب هیچ گونه ماده سمی منتشر نخواهد کرد.

از سوی دیگر، ترمووود؛ سبک وزن است و یک کامیون میتواند دو برابر چوبهای دیگر، چوب ترموو حمل کند که باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای میشود. همچنین رنگ چوب ترموو؛ پس از چنین پردازش و فرآیندی، نزدیک به رنگ انواع تخته های گران قیمت است.

حتی با ساده ترین و ارزان ترین گونه های چوب، میتوان موادی شبیه به کاج اروپایی یا دیگر گونه های گران قیمت ترموود را ساخت. تغییر در ساختار انواع چوب برای تولید چوب ترمو؛ مقاومت در برابر پوسیدگی، کپک و هجوم حشرات را بهبود می‌بخشد و طول عمر عناصر چوبی را به طور متوسط ۲۰ برابر نسبت به همتای طبیعی خود افزایش میدهد.

 

مراحل-ساخت-چوب-ترمود
مراحل ساخت چوب ترموود

مطالعه بیشتر: نکات مهم و تاثیرگذار در کیفیت ترموود که باید بدانید!.

ویژگیها و خصوصیات ترموود

 • چوب تیره شده و در عین حال رنگ هم در چوب صنوبر و هم در چوب قلب همگن میشود.
 • مقاومت در برابر قارچ ها، حشرات و رطوبت به طور تصاعدی در چوب ترموود افزایش مییابد و دوام آن را بهبود میبخشد.
 • ترکیب شیمیایی جدید چوب ترموود، دارای خواص مکانیکی کمتری است. یعنی ترموود کشش کمتری داشته و در صورت خم شدن زودتر میشکند.
 • از دست دادن تراکم
 • سطح سخت تر چوب ترموو
 • پایداری چوب ترموود افزایش یافته و تنش های داخلی، تورم و انقباض چوب کاهش مییابد (بین ۵۰ تا ۹۰ درصد).
 • کاهش شدید رطوبت چوب ترمو
 • عایق حرارتی
 • به دلیل تغییر در ترکیب آن و از دست دادن رطوبت، ترموود سبک تر است.
 • برای محافظت از ترمووود، احتیاجی به استفاده از محصولات شیمیایی اضافی نیست.
 • از لحاظ قیمت، چوب ترمو (با وجود فرآیند حرارتی و ساخت آن) ارزان و به صرفه میباشد.

کاربردهای چوب ترمووود

چوب ترموود میتواند در بسیاری از مکانها و موقعیتها کاربرد داشته باشد. در زیر به چند مورد از کاربردهای چوب ترمو اشاره میکنیم:

 • نجاری ( در، پنجره و غیره)
 • مبلمان فضای باز
 • کف یا سنگفرش در فضای باز مانند باغها و استخرهای شنا
 • روکش دیوار یا نما، هم داخلی و هم خارجی
 • سونا و حمام
 • انواع چوب ترموود از نظر روش ساخت
 • با توجه به دمای مورد پردازش گونه های چوب، انواع ترموود به سه دسته کلاس ۱، ۲ و ۳ دسته بندی میشوند.

انواع چوب ترموود

 • چوب ترمو کلاس ۱: در چوب ترمو با کلاس ۱، مواد با کمترین عملکرد و درجه رنگرزی سبک به دلیل پردازش تا دمای ۱۹۰ درجه سانتیگراد به وجود می‌آیند.
 • ترموود کلاس ۲: ترموود کلاس دو، استحکام و مقاومت بالایی در برابر پوسیدگی با رنگ تیره تر پیدا میکند. اگرچه این نوع، شکنندگی و انعطاف پذیری کمتری به دلیل عملیات در دمای ۲۱۰ درجه سانتی گراد دارد.
 • ترمووود کلاس ۳: در ترمووود کلاس ۳، چوب با بالاترین کیفیت و با مقاومت بالا در برابر تأثیرات محیطی از قبیل تهاجمی، سختی و چگالی میباشد. آنها یک رنگ تیره یکنواخت و یک بافت سطح نجیب دارند و در دمای ۲۴۰ درجه سانتی گراد تولید میشوند.

انواع ترمووود از لحاظ ابعاد و ظاهر

انواع چوب ترموو از نظر اندازه و ابعاد، معمولا با طول ۳ یا ۶ و در طرحها و ظاهری متفاوت در بازار وجود دارند. همچنین، ترموود از لحاظ ظاهری و پروفیل در دو نوع شیاردار و بدون شیار موجود است. برای آشنایی بیشتر، مطلب ترموود تایلی (THERMOWOOD TILE) چیست؟ انواع،کاربرد و ویژگیهای آن را مطالعه بفرمایید.

انواع ترموود براساس نوع چوب

اساسا هر نوع چوب خانگی را میتوان به ترمووود تبدیل کرد. با این حال، شرکتهایی که اصلاح حرارتی را انجام میدهند معمولاً روی گونه‌ها یا انواع چوبی تمرکز میکنند که در آن‌ها عملیات ترمو، تأثیر زیادی دارد. به همین دلیل، چوب ترموود ساخته شده از صنوبر، کاج، راش، بلوط، توسکا، افرا، روبینیا، توس و زبان گنجشک را در بازار زیاد پیدا خواهید کرد.

از طرفی، ترمووود به طور گسترده ای برای ساخت عرشه استفاده میشود و جایگزین خوبی برای عرشه های چوبی گرمسیری میباشد. اگر مایل به استفاده از ترمووود برای این منظور هستید، میتوانید تخته های آماده را از بسیاری از تولیدکنندگان تهیه کنید که به راحتی چیدمان میشوند.

با این حال، چوب ترمووود برای بسیاری از پروژه های دیگر مانند روکش کردن سطوح عمودی یا ساخت آلاچیق نیز مناسب است. مطالعه بیشتر: روشهای نگهداری و مراقبت از ترموود (Thermowood).

رنگ چوب ترموو

رنگ چوب ترموود، اغلب تحت تأثیر دما و گرمایی است که چوب در معرض آن قرار میگیرد. با توجه به تراکم های مختلف چوب نرم، تغییرات جزئی در رنگ ترموود وجود خواهد داشت. اما به طور کلی، هر چه دمای چوب بیشتر باشد، ترمووود تیره تر میشود.

مانند هر چوب معمولی، رنگ ترموود در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم نیست. همچنین، خاکستری شدن چوب ترموود تاثیری در ماندگاری آن نداردبرای اینکه رنگ چوب ترمو ماندگارتر باشد، حداقل یک بار پس از نصب آن را روغن کاری کنید.

علاوه بر این، روغن منافذ چوب را میبندد، به طوری که کثیفی نمیتواند بلافاصله ته نشین شود. در نتیجه این کار تمیز کردن چوب ترمو را آسان میکند. تاکنون تجربیات بسیار خوبی با روغن های مختلف مراقبت از چوب ترمو، برای محافظت از آن در برابر آب و هوا بدست آمده است. مطالعه بیشتر: همه چیز در مورد فواید، قیمت و کاربرد روغن ترموود.

کاربردهای ترموود در نمای بیرونی ساختمان

مقاومت بالای ترمووود در برابر رطوبت و پوسیدگی، آن را به یک ماده عالی برای پروژه های بیرونی (مانند نمای خارجی ساختمان و …) تبدیل کرده است.

برخی از محبوبترین کاربردهای خارجی و بیرونی چوب ترمو عبارتند از:

 • روکش خارجی
 • عرشه
 • تیغه های لوور
 • بریس سولیل

کاربرد چوب ترمو در نمای داخلی خانه مطالعه بیشتر: میزان مقاومت و استحکام ترموود چقدر است؟.

کاربرد چوب ترمو در نمای داخلی خانه

ظاهر جذاب و حذف رزین در چوب ترموو، به این معناست که این الوار برای پروژه های داخلی خانه و غیره نیز ایده آل هستند. به عنوان مثال کاربردهای ترموود برای نمای داخل شامل موارد زیر است:

 • روکش داخلی
 • سونا
 • مبلمان
 • کفپوش

نحوه نصب چوب ترمو برای روکش نما

ترموود در سه نسخه اریب دار، مستقیم و مستقیم با شیار تولید میشود. عرض تخته ۷۰-۹۰ میلی متر، ضخامت آن حدود ۲۰ میلی متر و زاویه اریب میتواند از ۴۰ تا ۷۰ میلی متر نیز باشد. جعبه از قبل آماده میشود. ابعاد این جعبه به عرض ماده ی عایق بستگی دارد. پرتو باید از عایق بیرون بزند. این کار برای تهویه دیوار اصلی ساختمان انجام میشود.

به طور کلی، دو نوع روکش نما با چوب ترمو وجود دارد:

 • نوع اول روکش نما، بدون استفاده از پیچ های فلزی است. به این شکل که پانل های حرارتی با نوارهای فلزی ۱۵۰*۱۵ میلی متر (عرض پانل ها کمتر از ۱۰۰ میلی متر ) به هم وصل میشوند.
 • نوع دوم، روکش نما با استفاده از پیچ: تخته‌ها در ردیفهایی روی یک سطح صاف (به ارتفاع دیواری که باید از نظر اندازه بریده شود) قرار می‌گیرند. سپس شابلون قاب به ناحیه حاصل منتقل میشود. نوارهای فلزی، عمود بر تخته ها قرار گرفته اند به طوری که در هر طرف یک صفحه ی جداگانه حدود ۱۰ میلی متر برآمدگی دارد. هر کدام با دو پیچ به تخته وصل میشوند.

قسمتهای بیرون زده بست ها، عملکردی دوگانه دارند. به این صورت که، فلنج پایینی، بین تیر و تخته قبلی قرار میگیرد و چشمک بالایی به تیر پیچ میشود. بدین ترتیب به تدریج تمامی تخته هایی که روی زمین قرار گرفته اند به نما منتقل میشوند.

توجه: گزینه دوم (روکش نما از طریق پیچ) ارزانتر و سریعتر میباشد. چرا که چوبهای ترمووود با پیچ، مستقیماً روی تیرچه ها ثابت میشوند. همچنین، این روش دوام بیشتری دارد. تثبیت و بستن چوبها به هم، باید با پیچ های فولادی ضد زنگ انجام گیرد. زیرا این امر احتمال زنگ زدگی را در آینده از بین میبرد.

مزایای استفاده از چوب ترموو

همانطور که در بالاتر گفتیم، چوب ترموود فواید و مزایای زیادی در ساختمان، نما، استخر، باغها و بقیه مکانها و محیطهای داخلی و خارجی دارد. حال، میخواهیم بدانیم، علت استفاده زیاد از این چوب حرارتی در ساختمانهای مختلف چیست!؟

مزایای چوب ترمو را در پایین میگوییم:

 • ترموود، دوستدار محیط زیست است.
 • چوب ترمو بدون بو میباشد.
 • ترمووود در برابر نوسانات دمایی قابل توجه، مقاومت میکند.
 • نرخ انقباض پایینی دارد.
 • عمر مفید و طولانی
 • کیفیت سطح چوب ترمو، بسیار بالاست.
 • عمیق و یکنواخت در سراسر سطح چوب
 • کیفیت سطح عالی
 • دوره طولانی عملیات
 • کاهش قابل توجهی در درصد انقباض
 • رایحه چوب طبیعی
 • چوب ترمو، صد در صد سازگار با محیط زیست است.
مطالعه بیشتر: کاربرد چوب ترموود در معماری ایران.

معایب نصب چوب ترموود چیست؟

هیچ چیز کامل و بی‌نقصی در دنیا وجود ندارد و چوب ترموود نیز میتواند معایبی داشته باشد. در واقع، پس از عملیات حرارتی، چوب نه تنها سخت‌تر، بلکه شکننده‌تر نیز میشود. به همین دلیل، سازندگان توصیه میکنند همیشه سوراخ‌هایی را برای پیچ‌ها و میخ‌ها به‌ویژه در نزدیکی انتهای ترموود، ایجاد نمایید.

از طرفی، سطح چوب ترمووود نسبت به پرتوهای فرابنفش حساس‌تر است و سریعتر از تخته‌های معمولی به خاکستری تبدیل میشود. بنابراین باید هر یک تا دو سال یک‌بار به‌طور مرتب سطح ترمووود را تجدید کرد.

در آخر اینکه از آنجایی که این فناوری نسبتاً جدید میباشد، این ماده هنوز به اندازه کافی برای مقاومت در برابر زمین آزمایش نشده است. بنابراین، ستون ها و جزئیات قاب تراس ها، آلاچیق ها و سایر ساختمان ها مانند باغ، بهتر است از چوب ضد عفونی شده ساخته شوند. مطالعه بیشتر: روش پاک کردن انواع لکه های چوب ترموود! بهترین روش از بین بردن لکه های چوب ترموو را آموزش ببینید.

قیمت چوب ترموو

در حال حاضر، چوب ترمووود فقط در تجارت تخصصی یافت میشود و در خرده فروشی کمیاب است. هزینه ترمووود، موقعیت متوسطی در میان تخته های کف سنتی توجا و کامپوزیت های چوب پلاستیکی دارد. طول عمر تضمین شده چوب ترمو، در فضای باز حداقل ۲۰-۳۰ سال میباشد. همچنین به دلیل افزایش حجم تولید ترموود (زیرا شرکتهای بسیاری شروع به تولید این نوع چوب کرده اند) و در نتیجه کاهش قیمتها در سالهای آتی مقرون به صرفه‌تر شده است. به طور کلی، ترمووود ارزان تر از اکثر چوب های سخت و مقاوم دیگر است و این امر آن را برای اکثر صاحبان خانه و توسعه دهندگان محبوب میکند. به علاوه، فرآیند تولید این چوب حرارتی شامل هیچ گونه مواد شیمیایی نیست، به این معنی که تولید آن هزینه کمتری دارد. مطالعه بیشتر: آموزش تشخیص ترموود اصل از تقلبی! با روش های تشخیص اصل بودن ترموود آشنا شوید.

آیا چوب ترموود برای شما مناسب است؟

چوب ترمووود؛ ماده ای با منشاء طبیعی است که حتی بوی آن نیز این مسئله را به خوبی نشان میدهد. همچنین، برای سطح بیرونی، این محصول نیازی به تکمیل یا پوشش اضافی ندارد. ترموود در برابر بارندگی و دماهای شدید بسیار مقاوم است و این اجازه را میدهد تا عصر جدیدی از چوب را در سکونت انسان و نمای ساختمان آغاز کنید.

مهمتر از همه اینکه، پنجره ها و درهای ساخته شده از چوب ترموو برای چندین دهه بدون از دست دادن کیفیت یا ظاهر دوام خواهند داشت. در طول دهه های اخیر، ساخت و ساز خانه و فضاهای مختلف، ماده ترجیحی چوب بوده و هنوز هم هست. اما برای اینکه این محصولات چوبی برای مدت طولانی دوام داشته باشند و پوسیده، متورم و خشک نشوند، باید از قبل با مواد شیمیایی مختلف اصلاح شوند که امروزه به شکل چوب ترمو از آنها بهره میگیرند.

نظر شما درباره چوب ترمو چیست؟ آسا شما دوست دارید در ساخت و سازهای خود از ترموود استفاده نمایید؟ امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشند. خوشحال میشویم که نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. مطالعه بیشتر: آموزش شستشوی ترموود! بهترین روش تمیزکردن چوب ترموود را آموزش ببینید.

منبع – منبع – منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوال خود را در کادر زیر وارد کنید.

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ترمووود سنتر با شما تماس بگیرند.