استفاده از ترموود در نمای ساختمان

احتمالا برای شما هم سوال شده است که دلیل استفاده از ترموود در نمای ساختمان چیست!؟ در سال‌های اخیر به دلیل افزایش تعهد و آگاهی جامعه نسبت به محیط زیست، تقاضا برای استفاده از چوب ترموود به عنوان نمای ساختمان، افزایش یافته است.
به همین دلیل، چوب ترموو در حال حاضر یک ترند و به همان شیوه آوانگاردترین گزینه برای چوب نما می‌باشد. اما چرا از ترموود به عنوان چوب نما استفاده می‌کنند؟ دلیل استفاده از ترموود در نمای ساختمان چیست؟!

به طور کلی، چوب حرارت داده شده، ماده ای درجه یک است. معماران و طراحان بسیاری، روی این ماده محبوب، اصرار دارند.
به دلیل ویژگی‌های عالی و ذاتی و مزایای بدون شکی که چوب ترموود برای سلامت مردم و محیط زیست به ارمغان می آورد، امروزه شاهد فراگیری ترموود در نماهای ساختمان هستیم.
برای آشنایی با مزایا، معایب، کاربرد و دلایل استفاده از ترمووود به عنوان چوب نما در ادامه این بخش از مجله ترمووودسنتر با ما همراه باشید.

در مطالب قبلی همه چیز را در مورد کاربرد و مزایای ترموود (Thermowood) شرح دادیم. اکنون شما را با دلیل استفاده از ترموود در نمای ساختمان آشنا میکنیم.

دلیل استفاده از ترموود در نما ساختمان چیست؟!

رطوبت، خورشید، باران، باد و برخی از حشرات به تخریب چوب کمک می‌کنند. فرآیندی طبیعی که به دلیل قرار گرفتن چوب در شرایط خاصی با رطوبت زیاد، اتفاق می افتد.
البته این مشکل، همه انواع چوب‌ را به طور یکسان تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. برای مثال گونه های چوبی ترموو مانند ترمووود گونه زبان گنجشک، گونه کاج، آیپه یا سدر حاوی عصاره های طبیعی هستند که به آنها دوام بیشتری در برابر حملات مختلف محیطی خواهند داد.

حتما بخوانید  روشهای نگهداری و مراقبت از ترموود (Thermowood)

در طول سال‌ها، استراتژی‌های مختلفی برای افزایش دوام چوب ترموود در مواجهه با عناصر در نظر گرفته شده است.

 

نمای ساختمان چوبی از جنس ترموود

ترموود نوع زبان گنجشک یا گونه کاج بسیار مقاوم هستند.

انواع نماهای چوبی برای ساختمان

انواع چوب نما مانند نماهای چوبی تهویه‌دار، حداقل دو لایه جدا از هم برای بهبود گردش هوا یا مشبک‌های چوبی بین نمای داخلی و مشبک وجود دارند.
در میان همه آنها، آنچه بسیار مهم است، انتخاب چوبی است که با انجام برخی از عملیات در شرایط عالی قرار گیرد.

به هر حال، چوب ترموود که تحت عملیات حرارتی قرار گرفته، بهترین گزینه برای نمای ساختمان است. زیرا این روش باعث پایداری ابعادی چوب می‌شود و آن را برای ساخت نماها ایده آل می‌کند.
علاوه بر این، چوب ترموو به محیط زیست احترام می‌گذارد، زیرا حاوی محصولات سمی یا آلاینده نیست. برای اطلاع از لیست قیمت و کاتالوگ محصولات با ما در فروشگاه ترموود در تماس باشید.

چوب ترموود اصل برای ساخت نمای خانه، مقاومت بالا دلیل استفاده از ترموود در نما است

چوب های ترمو که در برابر حرارت قرار گرفته اند؛ برای نمای ساختمان عالی هستند.

همچنین، ترمووود شامل اصلاح حرارتی با استفاده از دما و بخار آب در فضای خلاء بدون اکسیژن است که باعث تغییراتی در ساختار مولکولی چوب (مانند تیره شدن رنگ چوب، سطح روشن‌تر متراکم و مقاوم) می‎گردد.
ویژگیهایی از جمله عایق حرارتی، افزایش دوام و مقاومت در برابر حمله قارچ‌ها و حشرات، سبک‌تر بودن، حمل و نقل آسان، کار با آن را راحت‌تر می‌کند.

نکات مهم ترموود به عنوان چوب نما

چوب یک ماده ساختمانی است که گرما، ظاهر طبیعی و ویژگی‌های عالی را فراهم می‎کند تا با هر محیطی سازگار باشد.
اگرچه انواع مختلفی از نماهای چوبی وجود دارد، اما همه به ماهیت متریال، احترام می‌گذارند.

حتما بخوانید  تفاوت ترموود گرید A و B

تمام قطعات ترموود، باید به گونه ای قرار گیرند که جای خالی باقی نماند. بسیاری تصور می‌کنند که مشکل چوب ترموود؛ خیس شدن است!
اما مشکل اینجاست که آب در جایی از چوب راکد می‌شود. علاوه بر این، نکته دیگری که در صورت تمایل به استفاده از ترموود به عنوان چوب نما باید به آن توجه کرد این است که باید به نحوه انتخاب انواع مختلف آن و انتخاب درمان مناسب با محیطی که در آن قرار دارد، توجه شود. باید از رنگ ترموود مناسب و باکیفیت استفاده شود.

مزایای ترموود به عنوان چوب نما

 • تطبیق‌پذیری چوب ترمو با قالب‌ها و گونه های مختلف: یکی از مزایای بزرگ ترموود به عنوان چوب نمای ساختمان، تنوع بالای آن است.
  از آنجایی که ترمووود به هر شکلی و با هزینه بسیار کمتر از هر ماده دیگری (نماهای تهویه شده، لت ها، مشبک ها، منحنی ها و  …) در بازار وجود دارد، خود را با همه نماهای ساختمانی، سازگار می‎کند.
 • کاهش مصرف انرژی (یعنی در گرمایش یا سرمایش)، سادگی نصب، تعمیر و تعویض، کاهش تعمیر و نگهداری از چوب ترموو که باعث حذف پل‌های حرارتی و بهبود دوام نمای ساختمان می‌شود.
 • انواع مختلف نصب ترموود از دلایل استفاده از ترموود در نمای ساختمان است: ما می‌توانیم چوب نماها را با استفاده از تکنیک‌های مختلف، پوشش دهیم.
 • مواد ۱۰۰% قابل بازیافت و زیست محیطی یکی دیگر از دلایل استفاده از ترموود در نما است: همچنین به دلیل ویژگی‌ها و خواص مکانیکی، ترمووود یک عایق حرارتی و صوتی عالی برای نما می‎باشد.
 • ظاهر طبیعی ترموود و سازگاری آن با هر سبک معماری و یا تزئینی، همچنین، می‌توان آن را به راحتی با مواد دیگری مانند شیشه، بتن یا سنگ ترکیب کرد.
  و گرما و ظرافتی که چوب ترمو ارائه می‎دهد، آن را با هر محیطی چه مدرن و چه روستایی سازگار می‎کند.
 • هزینه نسبتا کم ترموود به عنوان چوب نما
 • تعمیرات و تعویض ساده قطعات چوب ترمو به عنوان نمای ساختمانی
نمای خانه چوبی از جنس چوب ترموود اصل

چوب های ترموود تطبیق پذیری و سازگاری با هر نوع چوب و معماری را دارند.

 

حتما بخوانید  چوب ترموود چگونه تولید می شود؟

معایب ترموود در نمای ساختمان

مسلما، هر ماده ای علاوه بر یکسری مزایا دارای معایبی نیز خواهد بود که ترموود نیز زا آن مستثنی نیست. در زیر به معایب ترموود به عنوان چوب نما اشاره می‌کنیم:

 

 • نگهداری نسبتا سخت: بدون شک، نگهداری نسبتا دشوار چوب ترمو به عنوان نما، بسیاری از مصرف کنندگان را ناراحت می‌کند. اگرچه چوب عملیات حرارتی شده یا ترمو، محصولی بادوام‌تر از چوب طبیعی است، اما نگهداری های ویژه خود را دارد. بنابراین، باید از جزئیات ساخت و ساز ترموود به همان روش چوب‌های فرآوری شده یا تصفیه نشده، مراقبت کنیم. این مراقبت‌ها شامل تهویه، اجتناب از سطوح افقی و غیره می‎باشد.
 • مقاومت کم در برابر آتش: هنگام برنامه ریزی یک نمای چوبی توسط ترموود، حتما باید به مقاومت چوب در برابر آتش و سوختگی توجه داشته باشید. معماری و صنعت کنونی، راه حل‌هایی را برای چوب ترمو ارائه می‌دهد تا با تمام استانداردها و مقررات نسبت به آتش مطابقت داشته باشد. در صورتیکه عملیات حرارتی به درستی انجام شود، نتیجه کار نما با استفاده ترموود بد نخواهد بود.
 • چوب ترمو، خاکستری رنگ میشود: مانند تمام محصولات چوبی دیگر، ترموود نیز در معرض اشعه ماوراء بنفش و نور مستقیم خورشید، تغییر رنگ می‎دهد و در نهایت رنگ خاکستری نقره ای به خود می‌گیرد. تغییر رنگ ترموود به عنوان چوب نما در مدت زمان کوتاهی بین ۳ تا ۶ ماه قابل مشاهده است.
  اگر می‌خواهید، چوب ترمو رنگ اصلی خود را حفظ کند، می‌توانید از رنگدانه یا سایر پوشش‌های سطحی محافظ در برابر اشعه ماوراء بنفش، استفاده کنید.
حتما بخوانید  آموزش روش تشخیص ترموود اصل از تقلبی!

 

منبعمنبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوال خود را در کادر زیر وارد کنید.

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ترمووود سنتر با شما تماس بگیرند.