پرگولا یا سایبان (Pergola) چیست؟ تفاوت پرگولا با آلاچیق

شاید به فکر اضافه کردن یک سازه یا محوطه کوچک به باغ یا تراس خود باشید که در طول تابستان، سایه ایجاد کرده و از شما در برابر باد و باران محافظت کند.
قطعا، سازه هایی مانند پرگولا یا سایبان (Pergola) و آلاچیق یک راه حل عالی برای استفاده بیشتر از فضای بیرون از خانه هستند که بتوانید مدت زمان طولانی را در آنجا سپری کنید و از محیط، لذت ببرید.

با این حال، احتمالا در مورد اینکه کدام یک از محفظه ها برای ایجاد سایبان در باغ و یا تراس مناسبتر است!، دچار سردرگمی باشید. در این قسمت از سری مطالب راهنمای انتخاب ترموود، قصد داریم تفاوت‌های آلاچیق و پرگولا، مزایای هریک نبست به دیگری را روشن کنیم تا شما برای انتخاب آنها راحت‎تر تصمیم بگیرید.

پرگولا یا سایبان (Pergola) چیست؟

پرگولا یا سایبان (Pergola)؛ محیطی شیک و ایده آل است که از زمان‎های قدیم برای تزئین ویلاها استفاده می‌شد.
پرگولا از زمان رنسانس، به بخشی جدایی ناپذیر از باغبانی تبدیل شده است. Pergola، در واقع ریشه در منطقه مدیترانه داشته و بنابراین در باغ هایی به سبک مدیترانه ای دیده میشود.

پرگولا با تکیه بر پایه ای پایدار معمولا از جنس چوب ترموود، همیشه با ساختار ظاهرا سبک خود به عنوان یک کمک کننده عالی برای رشد پیچک، انگور وحشی و غیره محبوب بوده. پرگولا غالبا از چوب ترموود ساخته می‎شود که علاوه بر زیبایی، از استحکام بالایی برخوردار است.

در این زمینه بخوانید: چوب ترموود یا چوب ترمو (Thermowood) چیست؟.

پرگولا یا سایبان چوبی ترموود مدرن

پرگولا از ستون‎ها و تراورس‎ها تشکیل می‎شود که می‎تواند مسقف و یا بدون سقف باشد.

اساسا پرگولا از نظر شکل و اندازه، تقریباً مربع، گرد، باز یا بسته است و به صورت مستقل و یا متصل به یک مکان می‎باشد. معمولا ارتفاع آلاچیق بین ۲.۲۰ تا ۲.۵۰ متر بوده و فاصله پست‌ها بسته به ضخامت و ظرفیت باربری بین ۱.۵۰ تا ۳ متر متغیر است.

به طور کلی، سازه پرگولا؛ از ستون‎ها و تراورس‎ها (یا تیرهای افقی) تشکیل می‎شود که می‎تواند مسقف و یا بدون سقف باشد. این نوع سازه زیبا، معمولاً در پارک‌ها یا معابر مشترک به عنوان یک عنصر تزئینی و یا تکیه گاه برای گیاهان بالارونده استفاده می‌شود.

آلاچیق چیست؟

آلاچیق؛ یک سازه‌ی بلند حیاطی است که از ستون‌ها یا پایه‌هایی تشکیل شده که سقفی با تیرهای متقاطع را پشتیبانی می‌کند.
آلاچیق‎ ها؛ می‎توانند به صورت سازه های مستقل مانند پاسیو و یا کنار خانه امتداد داشته باشند.

مانند بسیاری از سازه های فضای باز، آنها در اشکال و اندازه های مختلف هستند. همه آلاچیق ها هدف کلی یکسانی (ایجاد سایه در جایی که غالباً محل نشستن است) را دنبال می‌کنند.

آلاچیق چوبی شیک حیاط

آلاچیق، دارای سقف کاملی است که اغلب به شکل گنبد در بالای آن قرار می‎گیرد.

یک آلاچیق، معمولاً دارای سقف کاملی است که اغلب به شکل گنبد در بالای آن قرار می‎گیرد. معمولاً دیوارهای کم ارتفاع و یا ستون‌هایی در کناره‌های آلاچیق وجود دارند، زیرا بسیاری از آنها نیمکت‌هایی را در امتداد فضای داخلی خود ارائه می‌دهند.

اغلب آلاچیق‌ها دارای یک پایه یا کف (از جنس بتن یا چوب) مستقل هستند تا پشتیبانی اضافی برای نیمکت‌ها و سقف فراهم شود.
آلاچیق‌ها می‌توانند گرد، شش ضلعی و یا حتی مستطیل شکل باشند و قرار گرفتن در داخل آنها این حس را می‌دهد که در یک فضای بیرونی قرار دارید. آلاچیق‎ها را میتوان از چوب ترموود گونه زبان گنجشک و یا ترموود گونه کاج، وینیل، فایبرگلاس و سایر مواد محکم ساخت.

بیشتر بخوانید: روشهای نگهداری و مراقبت از ترموود (Thermowood).

تفاوت پرگولا با آلاچیق چیست؟

اگرچه پرگولا و آلاچیق، همانطور که اشاره شد، هر دو فضاهایی برای لذت بردن از نمای بیرونی یک خانه در نظر گرفته شده اند، اما در حقیقت تعریف آنها باعث ایجاد یک سری تفاوت‌های ظریف بین آنها شده است.

پرگولا و آلاچیق؛ معمولاً هر دو از چوب ترموود ساخته می‌شوند، اگرچه گاهی اوقات، می‎توان از فلزات و مواد وینیل متفاوت برای هر دو استفاده کرد. با این حال، تفاوت ساختار بین پرگولا و آلاچیق به باز بودن آنها مربوط می‌شود.

پرگولای ورودی مدرن در حیاط

تفاوت اصلی پرگولا و آلاچیق در سقف است.

پرگولا دارای سقفی مسطح و باز است که معمولاً از پرده های باز بسیار گسترده و متقاطع به وجود می‌آید که برای عبور نور خورشید طراحی شده اند. تفاوت اصلی بین آلاچیق و پرگولا؛ در عملکرد سقف است. هدف اصلی پرگولا، بالا رفتن گیاهان و انگورها (برای پوشاندن سقف و طرفین) از ساختار باز آن می‎باشد. در حالی که آلاچیق به طور کامل از ما در برابر نور خورشید محافظت می‎کند، اما پرگولا اجازه می‌دهد تا اشعه های خورشید از سقف آن عبور کنند.

به طور کلی پرگولا؛ پناهگاه و سایه جزئی در باغ در مسیر پاسیو فراهم می‎کند. از سوی دیگر، آلاچیق؛ یک قسمت نشیمن سرپوشیده برای استفاده در فضای باز است که محافظت بهینه را در برابر آب و هوا ایجاد می‌نماید.

مطالعه بیشتر: چوب نما یا نمای چوبی چیست؟ کاربرد و ویژگی های آن.

مزایای آلاچیق در مقایسه با پرگولا! کدام یک برای شما بهتر است؟

مزایای آلاچیق در مقایسه با پرگولا را در پایین آورده ایم:

  • آلاچیق حفاظت بیشتری را ارائه می‌دهد: برای مناطق بارانی، آلاچیق یک فضای بیرونی محافظت شده ایجاد می‎کند که می‌توان در هر زمان از سال از آن لذت برد. به همین ترتیب، محافظت آن در برابر آفتاب بیشتر از پرگولا می‎باشد، حتی اگر پرگولا نیز قابل پوشاندن باشد.
  • آلاچیق فضای داخلی خانه را تهویه می‌کند: آلاچیق، رو به جنوب به این معناست که در تابستان به علت داشتن سقف، فضای داخلی خانه را از تابش نور خورشید محافظت کرده و باعث می‎شود خنک‌تر بماند.
  • زیبایی شناختی بیشتر آلاچیق: آلاچیق همانطور که اشاره کردیم به امتداد خانه در بیرون تبدیل می‌شود و این امر باعث زیبایی بیشتر فضاهای باز و باغ‎ها خواهد شد. همچنین آلاچیق‎ها به دلیل داشتن سقف گنبدی شکل زیبایی خاصی دارند.
آلاچیق چوبی و فلزی مناسب حیاط و باغ

آلاچیق سایبان خوبی است و همچنین باعث تهویه هوای خانه می‌شود.

مطالعه بیشتر: کاربرد چوب ترموود در معماری ایران.

مزایای پرگولا در مقابل آلاچیق

مزایای پرگولا در مقابل آلاچیق را در پایین درج میکنیم:

  • نور بیشتر پرگولا: اگر پرگولا به عنوان یک ایوان ساختاری به خانه متصل شود؛ محدودیت‌های نور خورشید ایجاد شده توسط یک ایوان معمولی از بین می‌رود. گاهی اوقات، قسمت بالای پرگولا را با مواد یا گیاهی پوشانده اند که نور خورشید را بیشتر فیلتر می‌کند. بنابراین، قرار دادن سایبان برای پرگولا نیز یک راه حل رایج برای ورود یا عدم ورود نور و گرما است.
  • تطبیق پذیری پرگولا: پرگولا علاوه بر روکش تراس، به عنوان فضایی برای ماشین‌ها کاربرد دارد. کاری که یک آلاچیق نیز می‌تواند انجام دهد، اما برای اجرای آن نیاز به فضا، کار و سرمایه گذاری بیشتری است.
  • محدودیت‌های فنی کمتر پرگولا: در اکثر مقررات شهرداری، پرگولا به عنوان یک منطقه اشغالی در داخل یک محوطه محسوب نمی‌شود. این بدان معناست که ما می‌توانیم به عقب‌نشینی‌ها حمله کرده و حداکثر مساحت مجاز قابل ساخت را به پایان برسانیم.
  • به صرفه تر بودن پرگولا: اجرا و ساخت پرگولا نسبت به آلاچیق به متریال و هزینه کمتری نیاز دارد، بنابراین مقرون به صرفه تر خواهد بود.
پرگولا مدرن چوب ترموود

پرگولا نسبت به آلاچیق تطبیق پذیرتر، بصرفه تر و دارای نور بیشتر است.

آلاچیق بهتر است یا پرگولا؟

از آنجایی که روند زندگی در فضای باز، همچنان انتخاب‌های محبوبی برای خانه دارد، افزودن آلاچیق یا پرگولا، می‌تواند برای فضای خانواده عالی باشد و همچنین ارزش خانه را افزایش دهد.

قبل از خرید یا ساخت یکی از این سازه‌ها، در نظر بگیرید که کدام یک برای محله شما مناسب‌تر می‎باشد. اگر آلاچیق یا پرگولا‌ی بیشتری در خانه همسایگان خود دیده اید، ممکن است نشانه خوبی از محبوبیت بیشتر هر یک از آنها در محل زندگی شما باشد.

در مناطق بارانی مانند شمال، آلاچیق‌ها با سقف بسته خود برای حفاظت از خیس شدن مناسب هستند. از طرفی، پرگولاها نور بیشتری وارد محوطه می‌کنند که ممکن است در برخی از نقاط کشور مطلوب‌تر باشد. بنابراین به این فکر کنید که شما از کدام گزینه بیشتر لذت می‌برید.

اگر به سمت آلاچیق تمایل دارید، اندازه مکان خود را در نظر بگیرید. حتما آن را به اندازه ی کافی دور از خانه بسازید تا فضای ارزشمند حیاط را از دست ندهید. در هر صورت، آلاچیق و پرگولا هر دو کاملا معتبر هستند و بسته به سلیقه، نیاز و حتی موقعیت مکانی، یکی از آنها بهترین گزینه خواهد بود.

منبعمنبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوال خود را در کادر زیر وارد کنید.

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ترمووود سنتر با شما تماس بگیرند.