شستشوی ترموود! بهترین روش تمیزکردن چوب ترموود

آیا با بهترین روش شستشوی ترموود آشنا هستید؟! در مورد انواع تمیزکردن چوب ترموود چه میدانید؟ تقریباً هر خانه ای دارای لوازم چوبی و یا کف و نمایی از ترموود میباشد.
چوب ترمو؛ به عنوان یک عنصر طبیعی، گرما و تطبیق پذیری را برای هر سبک طراحی ساختمان به ارمغان می آورد. همچنین، چوبی بادوام و مراقبت از آن آسان است،
اما برای حفظ ظاهر خوب آن، باید به اندازه کافی تمیز (شستشو نظافت) شود.
گرد و غبار ساینده است، بنابراین برای جلوگیری از خراشیدگی سطح لوازم چوبی ترموود، آن را به آرامی و با ملایمت بردارید.

کار شستشو نظافت ترموود، میتواند پنج دقیقه یا یک ساعت طول بکشد، مدت زمان مورد نظر بستگی به طول چوب و لوازم شما دارد.
شستشوی لوازم چوب ترمو را نادیده نگیرید زیرا گرد و غبار انباشته شده، میتواند غبار های میکروسکوپی و یا حشرات عنکبوت مانند را در خود جای دهد.
در ادامه این مطلب از فروشگاه ترموود، قصد داریم تا روش های شستشو و نظافت ترموود را به شما آموزش دهیم و همچنین نحوه از بین بردن لکه های مختلف از روی آنها را به شما نشان دهیم.

برای مشاهده بهترین محصولات ترموود، به این بخش از ترموود سنتر مراجعه بفرمایید.

هر چند وقت یکبار ترموود را نظافت کنیم!؟(شستشوی ترموود)

در مطالب قبلی درمورد روشهای نگهداری و مراقبت از ترموود (Thermowood) آموزش دادیم. شما باید فورا، نشست مواد غذایی و نوشیدنی را از روی ترموود تمیز کنید.
مایع ترکیبی؛ میتواند باعث تیره شدن چوب و تاب برداشتن یا کدر شدن سطح چوب شود.
گرد و غبار را مرتباً، مثلاً هر چند روز یکبار یا حداقل هر هفته از روی لوازم چوبی گردگیری کنید تا تجمع گرد و غبار را به حداقل برسانید.

حتما بخوانید  روشهای نگهداری و مراقبت از ترموود (Thermowood)

گرد و غبار، ذرات ریز، می‌توانند سطح چوب ترموود را خراش دهند. در ماه یکبار از پولیش مبلمان مورد علاقه خود استفاده کنید تا درخشندگی داشته باشند و خراش ها یا بریدگی های جزئی از بین بروند.

روش شستشوی ترموود و تمیز کردن لکه روی چوب ترموود
حداقل هفته ای یکبار چوب ترموود را تمیز کنید.

پولیش یا موم زیاد؛ میتواند سطح مبلمان چوبی ترموود را کدر یا تیره به نظر برساند. به طور کلی، دو روش برای نظافت و شستشوی لوازم چوبی وجود دارد.
برای شستشوی ترموود؛ می‌توانید با روش ملایم تر استفاده از محلول چای، شروع کنید و اگر این کار موثر نبود به سراغ روشی قوی تر با املاح معدنی بروید.

لوازم موردنیاز برای شستشوی چوب ترموود

در زیر، لوازم و ابزار موردنیاز برای شستشو و تمیز کردن چوب ترموود را مشاهده میکنید:

 • پارچه های میکروفیبر
 • ماسک گرد و غبار
 • گردگیر الکترواستاتیک یا پر
 • پارچه های نخی یا دستمال کاغذی (اختیاری)
 • سطل (اختیاری)
 • اسفنج (اختیاری)
 • دستکش لاستیکی (اختیاری)
 • پارچه های نخی (اختیاری)
 • توپ های پنبه ای (اختیاری)
 • آب تمیز برای شستشو
 • مایع ظرفشویی
 • چای کیسه ای (اختیاری)

 

آموزش مراحل شستشو و تمیز کردن لوازم چوبی ترموود

 • مرحله اول از آموزش شستشوی ترموود: پاک کردن لوازم چوبی خود را با یک پارچه میکروفیبر مرطوب، شروع کنید تا گرد و غبار و آلودگی را تمیز کند. شما هرگز نمی‌خواهید آب روی چوب بنشیند، بنابراین به سرعت آن را با یک پارچه میکروفیبر خشک دیگر پاک نمایید.

 • مرحله دوم از تمیزکردن چوب ترموود : اگر مبلمان چوبی شما دارای لکه‌ های چسبنده است، یک قطره صابون ظرفشویی را به یک پارچه میکرو فیبر اضافه کنید و قسمت کوچک و دور از دید مبلمان را امتحان کنید تا مطمئن شوید که روکش آن جدا نمی‌شود. اگر مشکلی نبود، چند قطره صابون ظرفشویی را با یک فنجان آب ترکیب کرده و سپس به آرامی روی قسمت های کثیف ترموود بکشید. باز هم از خیساندن چوب در آب خودداری کنید. هنگامی که لکه تمیز شد، ناحیه را با یک پارچه میکروفیبر دیگر خشک نمایید.

 • مرحله ۳ از انواع روش شستشوی ترموود: برای تمیزکردن چوب حرارتی؛ در موقعیت ‌های شدید تر، ممکن است نیاز باشد که الکل‌ های معدنی را امتحان کنید. یک نقطه کوچک را از قبل تست کنید تا مطمئن شوید که پوشش را از بین نمی برد. هنگام کار در یک منطقه با تهویه مناسب، کمی از الکل های معدنی را روی یک پارچه تمیز بمالید و ناحیه چسبنده را از بین ببرید.

 • مرحله ۴: بسته به لوازم چوبی و ترموود، احتمالا لازم باشد، مقداری موم برای محافظت و کمک به حفظ درخشندگی آن بزنید با استفاده از پارچه، یک موم نیمه جامد (بدون سیلیکون) روی مبلمان چوبی بمالید. اجازه دهید خمیر موم، برای چند دقیقه روی سطح چوبی بماند و سپس آن را با یک پارچه میکروفیبر تمیز کنید. اگر تصمیم به استفاده از موم دارید، حتماً قبل از استفاده دستورالعمل محصول را بخوانید.

حتما بخوانید  روش های ترمیم و بازسازی چوب ترموود!
آموزش شستشو چوب ترمو
آموزش کامل شستشو چوب ترموود

ترفند های نظافت چوب ترمو

برای نظافت و شستشوی چوب ترمو؛ می توانید از ترفندهای زیر بهره بگیرید:

 • استفاده از محلول چای سیاه برای نظافت چوب ترمو: اسید تانیک موجود در چای؛ میتواند، تجمع مومی روی چوب ترمو را کاهش دهد. از بالای وسیله چوبی مورد نظر شروع کرده و به آرامی در جهت دانه های چوب پاک نمایید. دو کیسه چای سیاه را در دو فنجان آب داغ، دم کنید.

        وقتی چای خنک شد؛ پارچه نرم یا گلوله‌ های پنبه ‌ای را در محلول آغشته کنید و بچرخانید تا مرطوب شود. سپس پارچه را در آب معمولی بشویید تا کثیفی از بین برود. برای خشک کردن هر بخش تمیز شده از چوب ترمو، با یک پارچه نرم و صاف، آن را براق و درخشان کنید.

 • تمیزکردن چوب ترموود با املاح و مواد معدنی: مینرال الکل ها، یک تقطیر نفتی میباشند که برای رقیق کردن رنگ های روغنی و تمیز کردن لکه ها و لاک ها برای از بین بردن رسوبات مومی روی چوب استفاده میشوند.
   همیشه هنگام استفاده از این محصول از دستکش و تجهیزات محافظ استفاده کرده و در فضایی با تهویه مناسب کار کنید. مقدار کمی از مواد معدنی را روی یک پارچه کهنه قرار دهید و مبلمان چوبی را پاک کنید. کار نظافت را با یک پارچه نرم و خشک به پایان برسانید.

نکات مهم برای نظافت لوازم چوب ترمو

تولیدکنندگان برای محافظت از سطح چوب ترموود، لاک یا پلی اورتان را اضافه می کنند. برای محافظت از روکش اصلی لوازم چوبی، می توانید از موم یا پولیش استفاده کنید که به کاهش خراش های سطح کمک می کند.

حتما بخوانید  گره چوب چیست و انواع گره چوب

خمیر یا موم مایع؛ به ترموود، روکشی سخت و محافظت طولانی مدت می دهد. به علاوه، موم، لکه نمی‌کند و دوام بیشتری نسبت به اسپری ‌ها یا پولیش ‌ها دارد. بسته به اینکه چند وقت یکبار، گرد و غبار و نگهداری از لوازم چوبی خود را انجام می دهید، پوشش خمیری میتواند تا دو سال دوام بیاورد.

نظافت چوب ترمو
از بین بردن انواع لک از روی چوب ترمو

علاوه بر این، پولیش لوازم چوبی؛ میتواند به مبلمان چوبی درخشندگی بدهد، اما به اندازه موم دوام ندارد.
پولیش های مایع به شکل پولیش روغنی یا پاک کننده های امولسیونی به روکش های چوب، آسیب نمی رسانند و درخشندگی دوست داشتنی به جا می گذارند، اما مدتی بعد از خشک شدن مایع از بین می رود.
برخی از براق کننده های لوازم چوب ترموود، دارای جنبه منفی هستند، زیرا آنها حاوی روغن سیلیکون و سایر حلال ها هستند که میتوانند از طریق لاک خورده شوند.

امیدواریم مقاله انواع روش های شتسشوی ترموود برای شما مفید بوده باشد.

منبع منبع منبع

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

سوال خود را در کادر زیر وارد کنید.

درصورت تمایل شماره تماس خود را وارد نموده تا کارشناسان ترمووود سنتر با شما تماس بگیرند.